Ambasador Wielkiej Brytanii odwiedził Chorzów

Chorzowianin 2013-12-17 | Komentarzy: 2
Gościliśmy już konsula Niemiec, teraz odwiedził nas ambasador Wielkiej Brytanii. Robin Barnett spotkał się m.in. z władzami miasta, odsłonił także tablicę upamiętniającą sir Ludwiga Guttmanna.
Ambasador Wielkiej Brytanii odwiedził Chorzów

Robin Barnett , ambasador Wielkiej Brytanii i Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa odsłaniją pamiątkową tablicę | fot. chorzowianin.tv

Robin Barnett , ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, odwiedził województwo śląskie. Jednym z celów wizyty było m.in. zapoznanie się ambasadora z sytuacją ekonomiczno-społeczną naszego regionu oraz nawiązanie roboczych kontaktów z samorządami i lokalnymi przedsiębiorcami.

- Przyglądam się możliwościom dalszej współpracy gospodarczej. W tym regionie są one bardzo duże. Najważniejszą sprawą jest stworzenie partnerstwa między śląskimi, chorzowskimi firmami i firmami z Wielkiej Brytanii – mówi R. Barnett.

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, przyznaje, że tematów do omówienia z ambasadorem nie brakowało.

- Zaczęliśmy jednak od, najważniejszej dla nas, współpracy gospodarczej. Ambasadorowi towarzyszył przedstawiciel sekcji ekonomiczno-handlowej. W przyszłym roku zorganizujemy spotkanie z przedstawicielami tej sekcji. Musimy nauczyć się wspierać nasze firmy na rynkach zagranicznych – uważa M. Michalik.

Ambasador odwiedził także Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, gdzie odsłonił tablicę upamiętniającej twórcę igrzysk paraolimpijskich profesora, sir Ludwiga Guttmanna.

- Miejsce nie jest przypadkowe, to właśnie tutaj swoją medyczną i społecznikowską karierę rozpoczął ten niemiecki neurochirurg. Zresztą Ludwig Guttmann to niemal chorzowianin, mieszkał tu od 3. roku życia. Dla mnie jest to radosny dzień. Jestem wdzięczny mieszkańcom, władzom Chorzowa i szpitala za to, że każdy, kto przyjdzie tutaj po ratunek, być może zaciekawiony tą tablicą zechce poznać jego dzieło – mówi poseł Marek Plura, inicjator wizyty ambasadora.

Zdaniem R. Barnetta Guttmann zrobił coś absolutnie wyjątkowego. - Stworzył fantastyczną koncepcję paraolimpiady w 1948 roku. To specjalny przywilej móc odsłonić tę tablicę.

Czytaj teżNiemiecki konsul w Chorzowie

Ludwig Guttmann od 1939 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii. W trakcie pierwszych igrzysk paraolimpijskich w Rzymie w 1960 roku papież Jan XXIII określił Guttmanna „Coubertinem igrzysk paraolimpijskich”. Za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej brytyjskiej.

Marmurowa tablica upamiętniająca jego imię zawisła na ścianie pierwszego pawilonu (izba przyjęć) ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

~Barni

IP: 89.68.*.*

2013-12-17 20:34:43

No proszę ,a Wilhelm Wagner się jeszcze tablicy nie doczekał.

~Górnik Bulandra

IP: 87.99.*.*

2013-12-18 17:00:17

Czy to na terenie tego szpitala jest poradnia ortopedyczno-urazowa mieszcząca się na wysokim parterze w budynku zupełnie nie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych ruchowo (np. na wózkach) oraz z kontuzjami kończyn dolnych?

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.